Pomysł na główne źródło ogrzewania: elektryczna podłogówka

Pomysł na główne źródło ogrzewania: elektryczna podłogówka

Wodne ogrzewanie podłogowe w końcu doczekało się godnej alternatywy. Podłogówka elektryczna, bo o niej mowa – zapewnia ten sam komfort cieplny co wodna, ale ma przewagę w odniesieniu do kosztów i szybkości montażu. Wielkim plusem jest także niemalże zerowa konserwacja z nią związana.

Czy ma jakieś wady? Jeśli mielibyśmy coś wymienić to niestety byłyby to stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli chciałoby się wykorzystać elektryczne ogrzewanie podłogowe jako główne źródło domowego ogrzewania to nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań, dlatego np. w domach pasywnych coraz częściej można się spotkać z takim rozwiązaniem. Wynika to z używania tamże ogniw fotowoltaicznych, które choć nie takie to nie oszczędza się na fakcie, iż przy podłogówce elektrycznej nie trzeba budować ani wyposażać kotłowni.

Praktyka pokazuje, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest dzisiaj z powodzeniem wykorzystywane w obiektach letniskowych i innych używanych sezonowo konstrukcja, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem z racji tego, że nie trzeba się martwić o ewentualne awarie przy największych mrozach, a z drugiej strony takie okresowe użytkowanie nie pociąga za sobą sporych sum.

Rozwiązaniem dla domów całorocznych w tym kontekście będzie natomiast tzw. ogrzewanie strefowe. Mówiąc dokładnie, chodzi o fragment ciepłej podłogi w wybranym przez właściciela miejscu. Takie elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie w łazience czy w wiatrołapie, gdzie można w szybki i przyjemny sposób osiągnąć komfort podłogówki wodnej – jednak bez całego skomplikowanego procesu jej montowania.

Na samym początku jednak trzeba określić przeznaczenie tej podłogowej instalacji opartej na elektryczności, gdyż na tym opiera się sam jej projekt i dobór materiałów. Gdy celem nadrzędnym jest dogrzewanie można pozwolić sobie na słabsze pętle grzewcze i bardzo nieskomplikowaną automatykę regulacyjną.

Jeśli natomiast elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie traktowane jako samodzielny system trzeba się bardziej przyłożyć do dobrania obwodów grzewczych – chodzi o to, by używając jak najmniejszej mocy odpowiednio nagrzać pomieszczenie. Aby to osiągnąć trzeba się nawet bardziej postarać aniżeli przy wodnej podłogówce.

Jeszcze jeden fakt trzeba wciąć pod uwagę: podłogówka typu wodnego ma właściwość pozwalającą jej na samoregulację – co za tym idzie – w przypadku braku odbioru ciepła, nagrzana woda wraca do kotła, co powoduje niewielkie starty. Natomiast elektryczne ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że przepływ prądu zawsze wiąże się z wydzielaniem ciepła – choćby nawet niewielkim. Gdy więc nie ma odbioru to pojawiają się straty. Może także dojść do takich awarii, jak choćby przepalenie przewodu grzewczego. Najczęściej ma to miejsce w sytuacjach przysłonięcia ogrzewanego fragmentu podłogi meblem o niewystarczająco wysokich nóżkach.

To właśnie dlatego urządzenia regulacyjne stosowane w specyfikacji podłogówki muszą spełnić wysokie wymagania, oczywiście jeśli właścicielowi zależy na tym by sama eksploatacja systemu pozostała na akceptowalnym poziomie.

Najczęściej stosuje się więc klasyczne rozwiązanie: ułożenie pętli z przewodu grzewczego w jastrychu, w sposób analogiczny do ułożenia rur grzewczych z wodą.

Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest montowane w nowym domu jako podstawowy system grzewczy. To pociąga za sobą niższe koszty początkowe oraz później cieszy stabilną temperatura pomieszczenia po nagrzaniu podłogi. Gdy dojdzie do braku zasilania – dom jest zabezpieczony przed szybkim wychłodzeniem.

W przypadku wspomagającego ogrzewania strefowego, jako przykład można tutaj podać wodne ogrzewanie grzejnikowe – stawia się na około 2mm maty grzewcze bądź folie grube na 0,3 mm. To je można układać bezpośrednio pod warstwą wykończeniową (warstwa kleju znajdująca się pod terakotą), co daje szybkie nagrzewanie i możliwość korzystania z prostych regulatorów.

Poza tym maty grzewcze stały się bardziej popularne dzięki temu, że istnieje możliwość zainstalowania ich nie tylko w nowym domu, ale także podczas remontów.

To pozwala na podniesienie komfortu termicznego, które jest nie tylko w przystępnej cenie, ale też nieskomplikowane. Warto skorzystać z pomocy sprzedawcy mat, a samą ich instalacją zajmie się glazurnik. Przy tym wszystkim jednak cały czas trzeba mieć w głowie podstawowe zasady instalacji elektrycznej podłogówki – w tym także to, że ma się to – za co się zapłaci.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.