Jakie są zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Jakie są zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Jeśli jest taki system ogrzewania, który jest dla człowieka naprawdę korzystny poprzez uwzględnienie jego fizjologicznego rozkładu temperatury to będzie to ogrzewanie płaszczyznowe, a przede wszystkim podłogowe. Inną zacną cechą jest fakt, iż dzięki niemu możliwe jest obniżenie temperatury pomieszczenia o około 2°C bez poczucia utraty komfortu cieplnego.

Efekt jest taki, że mimo tego, iż jest 20 a nie 22 stopni człowiek nadal odczuwa przyjemne ciepło. Te fakty przyczyniają się do coraz większej popularności ogrzewania podłogowego – już nie tylko w łazience, ale też w wielu innych pomieszczeniach domowych.

Ogrzewanie niskotemperaturowe daje nam najważniejszą zaletę ogrzewania podłogowego. Polega to na tym, iż temperatura wody, która zasila grzejniki podłogowe jest dużo niższa niż ta stosowana w tradycyjnych instalacjach – dzięki czemu zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym jest dużo bardziej efektywne niż w przypadku kotłów gazowych i olejowych, a co więcej – wykorzystanie pomp ciepła i wspomaganie instalacji kolektorem słonecznym daje jeszcze lepsze efekty. Jeśli ktoś szuka najlepszej możliwości racjonalnego gospodarowania energią w ogrzewaniu przy jednocześnie mniejszym zużyciu – tutaj znajdzie odpowiedź.

W domach jednorodzinnych największą popularnością cieszy się połączenie systemu ogrzewania podłogowego z grzejnikowym. To pierwsze najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach takich jak:

 • salon
 • pokój dzienny
 • kuchnia
 • łazienka
 • jadalnia
 • hol

Natomiast jeśli chodzi o sypialnię lepiej jest zastosować tradycyjne grzejniki z uwagi na to, że potrafią szybciej dostosować temperaturę do okoliczności. Są mniej bezwładne niż ogrzewanie płaszczyznowe, przy którym do zmiany temperatury dochodzi dopiero po kilku godzinach. Stąd stosując grzejniki podłogowe w łazience mogłoby dojść do ochłodzenia sypialni nad ranem, kiedy to zależy nam na cieple przy wstawaniu z łóżka.

Inny sposób odczuwania ciepła to kolejna zaleta ogrzewania podłogowego. Ciepło przemieszcza się za pomocą dużej powierzchni podłogi od dołu, co zapewnia komfort nawet gdy temperatura jest niższa o 2°C od tej pozyskiwanej w innych systemach grzewczych. To ewidentny sposób na oszczędność. Poza tym nie ma silnej cyrkulacji z racji małej różnicy temperatury podłogi i powietrza. Co za tym idzie – tam gdzie wnętrze jest traktowane ogrzewaniem podłogowym nie musimy się przejmować unoszącym się we wnętrzu kurzem, co ma miejsce przy tradycyjnym centralnym ogrzewaniu.

Przy umieszczeniu konwencjonalnych grzejników tak jak się to zwykle robi – blisko okna – tam właśnie przy podłodze mamy do czynienia z najniższą temperaturą, przez co nierzadko jest nam zimno w stopy. Natomiast przy suficie osiąga ona swoje maksimum – co w żaden sposób nam nie sprzyja. W ogrzewaniu płaszczyznowym – jest wręcz odwrotnie, podłoga jest zwyczajnie najcieplejsza, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Sęk tkwi w prawidłowej instalacji, gdzie moc zostaje odpowiednio dobrana, a sterowanie odpowiednio uregulowane. To dzięki temu na wysokości od 1 do 2 m nie będziemy mieć we wnętrzu temperatury wyższej niż 20°C. Co do temperatury samego podłoża powinno ono być w granicach pomiędzy 26°C do 29°C. Jeśli granica ta zostałaby przekroczona bez wątpienia wpłynęłoby to negatywnie na odczuwane samopoczucie, a warunki komfortu cieplnego zostałyby znacznie pogorszone. Wyjątkiem są łazienki i pasy przyokienne, gdzie temperatura powierzchni podłogi może być nieco wyższa – na poziomie od 29 do maksymalnie 35°C.

Istota projektu i jego wykonania

Staranny projekt i bardzo dokładne wykonanie prac montażowych są podstawą bezpiecznego i wydajnego ogrzewania pomieszczeń w ten sposób. Trzeba o tym pamiętać na początku, bowiem już po instalacji praktycznie nie ma możliwości wprowadzenia jakichkolwiek poprawek czy ulepszeń. Jedynym rozwiązaniem byłby całkowity demontaż i podłogi i izolacji – co jest kłopotliwe i bardzo kosztowne.

Aby osiągnąć taką jakość wykonania prac projektowych i montażowych należy powierzyć jej wyspecjalizowanej firmie korzystającej wyłącznie z markowych produktów.

To ważne, bowiem wysoka jakość instalacji w oparciu o porządny projekt nie tylko jest tańsza jako inwestycja, ale też w eksploatacji również naraża użytkownika na niższe koszty. Dokładna regulacja hydrauliczna winna być zrealizowana przy wykorzystaniu specjalistycznych programów komputerowych – jest to jedyną gwarancją jej bezawaryjności, jak również dopasowania do bieżących warunków atmosferycznych.

Liczy się również precyzja w wyliczeniach związanych z zapotrzebowaniem na moc cieplną w odniesieniu do każdego pomieszczenia. Tylko tak można w każdym z nich zapewnić optymalny komfort cieplny, jak również sprawić by instalacja była dokładnie dopasowana do spersonalizowanych potrzeb mieszkańców, jak i samego budynku.

Ogrzewanie podłogowe – typ wodny

Wodne ogrzewanie podłogowe wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów, jeśli chodzi o samo pokrycie podłogi. Niemałe znaczenie ma również sama aranżacja pomieszczenia – tam, gdzie będą znajdować się przewody grzewcze nie powinny się znajdować żadne meble bądź dywany. Wracając do materiałów – powinny to być te o wysokiej przewodności cieplnej, takie jak np.:

 • terakota,
 • gres,
 • kamień naturalny,
 • egzotyczny gatunek drewna,
 • panele

Jednak w odniesieniu do ostatnich dwóch punktów ważne jest, by były to materiały wysoce odporne na zmiany w temperaturze i wilgotności. Chodzi o niski współczynnik skurczu – jest tutaj koniecznością. Jeszcze innym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego byłoby wybranie podłogi drewnianej w sypialni. Wszędzie tam, gdzie są tradycyjnie grzejniki. Natomiast jeśli chodzi o hol, salon bądź kuchnię drewno nie byłoby najlepszym wyborem – dużo lepiej byłoby użyć ceramiki bądź kamienia, które są trwalsze i lepiej przewodzą ciepło. Domy jednorodzinne skorzystałyby na takim rozwiązaniu najbardziej, bowiem system mieszany zawsze sprzyja efektywnej pracy. Połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników niskotemperaturowych może się tutaj okazać najlepszym rozwiązaniem.

Ogrzewanie podłogowe – typ elektryczny

Prognozy wskazują na coraz większy popyt na wykorzystanie energii elektrycznej w ogrzewaniu domów mieszkalnych. Wynika to z jednej strony z faktu, iż coraz częściej wykorzystujemy pompy ciepła zasilane energią elektryczną oraz korzystamy z ogrzewania elektrycznego płaszczyznowego. Jednak to nie wszystko – jest to także powiązane z koniecznością budowy rozproszonych systemów energetycznych. To one najlepiej wykorzystują odnawialne źródła energii, do których przykładowo należą:

 • ogniwa fotowoltaiczne,
 • generatory wiatrowe,
 • mała energetyka wodna.

Z racji wysokich kosztów eksploatacyjnych dużo osób w ogóle nie rozważało elektrycznego ogrzewania podłogowego jako sposobu na podstawowe ogrzewanie domu. Jeśli już – było stosowane w kuchni, salonie, a najczęściej – łazience jako wspomagacz ogrzewania. Niektórzy stawiali na nie jako na alternatywny sposób ogrzewania dla wodnego ogrzewania wodnego w zmodernizowanych budynkach i piętrach o lekkim stropie.

Przy elektrycznym ogrzewaniu wymagane są bardziej wytrzymałe stropy, cięższa i grubsza izolacja oraz wylewki. Dzisiaj zaczyna się to zmieniać – między innymi dlatego, że nowoczesne domy jednorodzinne nie potrzebują już tak dużo energii na cele grzewcze jak starsze budynki, z racji stosowania projektów i materiałów o większej izolacji cieplnej.

Dzisiaj mamy do czynienia z budynkami niskoenergetycznymi, a te – a w przyszłości także zapewne zeroenergetyczne będą mieć minimalne potrzeby grzewcze – na poziomie od 30 do nawet 10% energii w porównaniu do tego, co dzisiaj jest standardem. Spójrzmy zatem na liczby – jeśli ogrzanie typowego domu jednorodzinnego w sezonie kosztuje dajmy na to 10 tysięcy złotych, to w przyszłości liczba ta będzie zamykać się w przedziale od 1 do 3 tysięcy.

Malują się tutaj bardzo niskie i bardzo zachęcające koszty eksploatacji, co sprawia iż coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w elektryczne ogrzewanie podłogowe. Trzeba jednak pamiętać, że jak to zwykle bywa mniejsze koszty eksploatacyjne równa się większa inwestycja początkowa.

Konstrukcje muszą być lepsze, okna wyższej jakości, montaż bardziej staranny, a urządzenia – droższe. Nic więc dziwnego, że w Polsce pojawia się coraz inwestorów zainteresowanych tym tematem, którzy podejmują wyzwanie i wkładają pieniądze w projekty nowatorskie, czasami wręcz eksperymentalne.

Poza tym, jest to tańsza opcja ogrzewania w porównaniu do wodnego ogrzewania podłogowego. Wynika to choćby z faktu braku konieczności montażu urządzeń, które są potrzebne, aby dostarczać energię do instalacji jak pompa ciepła bądź kocioł.

Lecz niestety elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wszędzie może być używane jako główny system ogrzewania, stąd taką decyzją należy starannie przemyśleć i to jeszcze przed rozpoczęciem początkowych prac. Chodzi o to, by specjaliści tacy jako konstruktor bądź architekt wiedzieli jak dobrać wszystkie izolacje czy przegrody, konstrukcję i nawet sam system wentylacji budynku.

Zarówno wodne, jak i elektryczne ogrzewanie podłogowe pozwalają zapewnić poczucie komfortu w niższej temperaturze, jak i sam efekt ciepłej podłogi, lecz różnica polega na tym iż w sterownie jest dużo łatwiejsze w przypadku ogrzewania elektrycznego. Tutaj sterownik można ustawić na konkretny czas, a elastyczne reakcje na zmiany zapotrzebowania na ciepło nie stanowią problemu. Możliwe jest korzystanie z energii, gdy jest w tańszej taryfie bądź też tej produkowanej z własnego źródła jak generator wiatrowy bądź ogniwa fotowoltaiczne.

Łazienka i elektryczne ogrzewanie podłogowe

Decydując się na instalację elektrycznego ogrzewania w łazience konieczne jest pilnowanie kilku kwestii. Po pierwsze, temperatura podłogi w łazience w której jest zamontowane takie ogrzewanie nie może być niższa niż 29–30°C ani wyższa niż 34–35ºC. Jeśli przekroczy górną granicę nie tylko będzie związana z niepotrzebnym zużyciem energii, ale też wpłynie negatywnie na samopoczucie użytkowników. W przypadku chęci pozyskania najbardziej komfortowej temperatury w konkretnym czasie, trzeba pamiętać o tym iż ogrzewanie podłogowe ma pewną bezwładność i musi działać z wyprzedzeniem. W związku z tą potrzebą montowane są sterowniki takie jak np. regulatory pozwalające na ustalenie programu tygodniowego bądź dobowego.

Dzięki temu system załącza się samoczynnie, a ciepła podłoga cieszy użytkowników w ściśle określonym czasie. Niezbędny okazuje się także czujnik podłogowy w regulatorze, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury podłogi. Zapobiega on też przegrzaniu. Dla zachowania bezpieczeństwa zalecane jest umieszczenie regulatora na zewnątrz najlepiej na ścianie obok wejścia do łazienki. Dostępne są dzisiaj również regulatory o stopniu ochrony przeciwporażeniowej do montażu w łazience.

Kable, folie grzejne i maty

Warto zapamiętać!

Maty grzejne do produkt sprzedawany w zestawach, które są przygotowane do samodzielnej instalacji. Każda taka mata jest niezbyt gruba, dzięki czemu instalacja elektrycznego ogrzewania podłogi staje się możliwa nawet tam, gdzie do tej pory nie było takiej możliwości np. w momencie remontowania łazienki sprawdzają się idealnie.

Trzeba jednak postępować krok po kroku zgodnie z instrukcją, choć najlepiej jeśli zajmie się tym profesjonalny glazurnik. Natomiast już samo podłączenie maty do sieci powinno być wykonane przez elektryka – a całość zabezpieczona specjalnym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Elektryczne kable grzejne, maty oraz folie grzejne – to elementy potrzebne do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Same kable muszą być układane w pętle uzależnione od tego jaką moc chcemy mieć z danej powierzchni.

Są dostępne w mocy od 10 do 20 W/m.b. oraz w grubości rzędu 3–7 mm. Jeśli chodzi o kabel do maty to je można dostać w grubości od 2,5 do 5 mm. Przyłącze zasilające stanowi koniec kabla grzejnego maty – to z jego pomocą mata łączy się z instalacją zasilającą. Gotowe maty w zestawach można dostać w zakresie mocy od 100–160 W/m2. Są dostępne typy jednostronnie, jak i dwustronnie zasilane. Te pierwsze są tańsze, bowiem można je szybciej i prościej ułożyć – lecz są grubsze. Dwustronnie zasilane są cieńsze, ale tańsze. Jeśli chodzi o grubość folii wynosi od 0,3–07 mm, natomiast moc od 60 do 120 W/m2.

Wszystko jest dobierane w zależności od powierzchni grzejnej podłogi, jedynie moc trzeba uzależnić od funkcji ogrzewania (czy będzie podstawowe czy wspomagające). 100 W/m2 to wartość uznana za moc optymalną, dzięki której podłoga będzie ciepła, a temperatura powietrza w pomieszczeniu podniesiona o kilka stopni.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.